Výlet do Protivína

Nevíte, kam vyrazit o víkendu? Připravujete školní výlet? Přijeďte do Protivína. Nečekaná exotika!

Protivín, to není jenom známý Pivovar Platan. Na návštěvníky se těší i Krokodýlí ZOO, kde můžete v bezpečí pozorovat desítky těchto tajemných predátorů. Čeká na vás Zoologické muzeum plné koster zvířat, expozice Jiřího Koláře, výstava exotické přírody, několik naučných stezek vedoucích krásnou jihočeskou přírodou a mnohem více.


Protivín se na své návštěvníky těší a dobře se o ně postará. Parkování zdarma na náměstí, dětské hřiště za rohem nebo příjemné informační centrum v kaplance vám jistě zpříjemní pobyt ve městě. Bude to tady bavit mámu, tátu a pochopitelně především děti! Na výletě do Protivína si společný volný čas skvěle užijete. Příjemně strávený den můžete zakončit v jedné z protivínských restaurací. Tak vzhůru na výlet!

Cestykrajem Videotour
 • Krokodýlí zoo
 • Naučné stezky
 • Exotická příroda
 • Pivovar Platan
 • Kaplanka
 • Zoologické muzeum
 • Království času

Krokodýlí ZOO

Krokodýlí ZOO Protivín si za poměrně krátkou dobu své existence získala příznivce především mezi rodinami s dětmi. Jezdí sem za zubatými plazy jako na návštěvu za příbuznými. Při opakovaných setkáních pak všichni společně probírají, jak tenhle krokodýl vyrostl, kolik má krokodýlí samice vajec a jestli na ně zase dneska nejoblíbenější samec Kuba šplíchne ocasem vodu. Atrakce je to popravdě řečeno v jižních Čechách nevídaná. O zájmu návštěvníků svědčí jejich stále rostoucí počet. V roce 2009 se do Krokodýlí ZOO přišlo podívat 26 000 lidí!


Krokodýlí nej

Krokodýlí ZOO v Protivíně

 • je jediná svého druhu ve střední Evropě
 • má druhou největší druhovou kolekci krokodýlů na světě, chová 22 druhů krokodýlů z 23 popsaných na Zemi
 • jako ochranářská ZOO pravidelně rozmnožuje kriticky ohrožené druhy krokodýlů
 • je jedinou ZOO v Evropě, kde můžete spatřit albína aligátora severoamerického
 • má největší skupinu gaviálů indických včetně chovného páru Gangy a Čambala (4,5m)
 • chová největší skupinu gaviálů sundských mimo zemi původu – deset exemplářů
 • jako jediná v Evropě chová obrovské krokodýly americké
 • chová největší skupinu kriticky ohrožených krokodýlů filipínských v Evropě

V Protivíně chovají toho největšího z krokodýlů – krokodýla mořského. Tento druh dorůstá až do 8 metrů. Zdejší exemplář Golem měří zatím 4,5 metru, ale majitel ZOO Miroslav Procházka ujišťuje, že rozhodně ještě povyroste.

Nejvzácnější jsou v ZOO gaviálové indičtí a krokodýli filipínští.

Viděli jste už někdy bílého aligátora? Ne? Přijďte se podívat do Krokodýlí ZOO v Protivíně, zde máme albína aligátora severoamerického, kterého pokřtil Waldemar Matuška ml.

Víte, že strach nahánějící zubatý plaz se může jmenovat třeba Matylda? Nevěříte? Přijďte se podívat na nejkrásnějšího ze zdejší kolekce – na kajmana černého. Zmíněná Matylda je skutečně krasavice, černá se žlutými skvrnami.

Gaviál sundský se nejen zvláštně jmenuje, ale navíc je ze zdejších exemplářů nejpodivuhodnější. Proč? Na to už vám při prohlídce odpoví průvodci.

Největším oblíbencem návštěvníků je Kuba. Pětatřicetiletý samec krokodýla amerického si svou popularitu užívá. Jak říká Miroslav Procházka, je to showman a dobrý psycholog. Tenhle krokodýl si vždycky dobře vybere, komu má předvést zblízka svoji sílu a obratnost. Kuba dostal i nevěstu, která za ním letěla 10 000 kilometrů až z Ekvádoru. Na krokodýlí námluvy se můžete podívat v nových expozicích zoo.

Krokodýlí ZOO existuje od roku 2008. Tehdy udělilo soukromému provozovateli a chovateli krokodýlů Miroslavu Procházkovi licenci pro provozování zoologické zahrady Ministerstvo životního prostředí ČR. Výstavním záměrem ZOO je v cílové podobě vystavovat všech 23 v současnosti žijících krokodýlích druhů. Po stránce chovatelské klade Krokodýlí ZOO a ochranářská farma Protivín důraz na sestavení chovných skupin ohrožených a kriticky ohrožených druhů krokodýlů, a to nejen v samotné expozici, ale i na farmě tak, aby tato zvířata měla optimální podmínky k rozmnožování.

Expoziční část ZOO je situována v historické hospodářské budově nedaleko protivínského náměstí. V 19. století sloužila budova jako stáj pro koně, kočárárna a služební byt pro kočí. Patřila k zázemí protivínského zámku, jenž byl v majetku rodu Schwarzenberků.

V první polovině 20. století byl objekt v rámci pozemkové reformy předán soukromému majiteli, který zde provozoval truhlárnu. Od přímých potomků tohoto majitele byl objekt odkoupen zakladatelem ZOO v roce 2005. V roce 2012 byla dokončena kompletní přestavba zoo a expozice se zvětšila až pětinásobně.

Krokodýlí ZOO Protivín
Otevírací doba:
květen až září denně 10 - 17 hodin
říjen až duben denně 10 - 16 hodin.

Více na www.krokodylizoo.cz.

Video

Pro zobrazení tohoto videa potřebujete nejnovější verzi Adobe Flash-Player a zapnutý javascript ve Vašem prohlížeči.


Fotogalerie

Fotogalerie Krokodýlí ZOO foto č. 1 Fotogalerie Krokodýlí ZOO foto č. 2 Fotogalerie Krokodýlí ZOO foto č. 3 Fotogalerie Krokodýlí ZOO foto č. 4 Fotogalerie Krokodýlí ZOO foto č. 5
© 2010 Výlet do Protivína - všechna práva vyhrazena
Skinhome - samolepky na zeď Skinbook - samolepka na notebook Fabrix - pouzdra na notebooky, iPady, iPody, iPhony, mobilní telefony, hard disky, fotoaparáty